Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 449 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Obyvatelé Kosova za srbský pas platí až 5000 euro Email

Úterý, 9.únor 2010 

Obyvatelé Kosova a Metohije jsou ochotni zaplatit až 5000 euro za získání srbského biometrického pasu, aby mohli bez víza cestovat do zemí EU, uvádí prištinský deník v albánském jazyce “Koha ditore“.

Podle deníku musí kosovští obyvatelé za vydání pasu nejen zaplatit značnou sumu peněz, ale jsou i povinni odhlásit se z trvalého bydliště na Kosmetu a najít si novou adresu v Srbsku.

22letý Agim Rama, narozený v Prištině, je jedním z těch, kteří čekají na vydání srbského biometrického pasu.

Právo na jeho získání Agim dostal tak, že se odhlásil ze svého trvalého bydliště a rodného města a stal se občanem okresu Bujanovac, odkud pochází jeho snoubenka.

S touto procedurou Agim započal již v březnu 2009, neboť se mu prý bude lépe cestovat do zemí EU.

Nejdřív jsem si v Gračanici podal žádost o povolení k vystěhování z Kosova, abych se mohl stát občanem Srbska,“ říká Agim, který je nyní podle dokumentů občanem Srbska, avšak žije a pracuje ve svém rodném městě na Kosmetu.

Koha ditore“ připomíná, že Srbsko začalo s vydáváním biometrických pasů pro své občany proto, že to byla jedna z podmínek pro liberalizaci víz v Evropské Unii ze strany zemí, které nejsou členy EU.

S těmito pasy mohou občané Srbska cestovat bez vízové povinnosti do zemí EU, na rozdíl od obyvatel Kosmetu, kteří biometrické pasy nemají a nejsou ani blízko liberalizaci vízového režimu.

Agim Rama pak pro “Koha ditore“ podrobně popisuje celou proceduru vedoucí k získání srbského biometrického pasu:

Kromě žádosti k vystěhování jsem v Gračanici podal žádost o získání občanství a výpis ze srbské matriční knihy. Jakmile jsem obdržel tyto dokumenty, šel jsem s nimi do Bujanovce a zahájil proces získávání občanství tohoto okresu. Naštěstí s tím nebyly problémy, neboť moje snoubenka z tohoto kraje pochází.“

Rama ještě dodal, že kromě řádné platby neměl se získáním srbského biometrického pasu žádné další výdaje.

V době, kdy si podával žádost o vydání srbského pasu byl však postup jednodušší.

Rama: „Když jsem si já podával žádost, zaplatil jsem 35 euro za pas a asi 20 euro za výpisy. Nyní vím, že pro Albánce už je získání srbského pasu mnohem obtížnější a to i přesto, že za to platí velmi vysoké částky.“

Bujanovac není jediný okres, kde obyvatelé Kosova podávají žádost o srbské biometrické pasy.

V okrese Preševo se pro vydání srbského pasu vyžaduje odstěhování z Kosmetu a přihlášení k trvalému pobytu v této části Srbska.

Jeden ze zprostředkovatelů procedur spojených s vydáním srbského pasu, který žije v Preševu, potvrzuje, že Albánci mají stále velký zájem stát se obyvateli preševského okresu a tedy i srbskými občany, jen aby mohli získat srbský pas.

Biometrický srbský pas nemůže získat žádný Kosovar (neoficiální označení obyvatel Kosova a Metohije, pozn.), pokud se z Kosova neodhlásí. Pomáhal jsem několika Kosovarům stát se občany Preševa, museli však nejdříve mít potvrzení o odhlášení z jejich okresu, občanství a výpis ze srbské matriky, aby se mohli stát občany Preševa“, vysvětluje zprostředkovatel, jehož jméno je známé redakci “Koha ditore“. Podle něj procedura netrvá déle než měsíc.

Všechnu dokumentaci je třeba předat na policejní stanici a čekat dva týdny na odpověď. Noví obyvatelé však musejí již být ubytováni na drese, kterou uvádějí jako své nové bydliště. Policie zde pak tuto osobu občas “navštěvuje“, aby se přesvědčila, že skutečně žije tam, kde je přihlášen. Uběhnou ještě další tři týdny do konečného rozhodnutí, než se přistěhovalec stává občanem“, uvádí zprostředkovatel z Preševa.

Zdroj: Blic, přeložila Lucie Nováková