Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 255 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
První střetnutí Bělehradu a Prištiny před Mezinárodním soudem Email

Středa, 2.prosinec 2009

Haag - Střetnutím argumentů srbské a prištinské delegace před 15 porotci Mezinárodního soudu v pondělí 1. prosince  v Haagském Paláci míru začal právní souboj kolem otázky legálnosti jednostranného prohlášení nezávislosti Kosova, kterou Generální shromáždění OSN předložilo soudu na žádost Srbska.

Srbská delegace v čele s velvyslancem Srbska v Paříži Dušanem Batakovićem upozorňuje, že jednostranná deklarace nezávislosti Kosova představuje výzvu pro světovou organizaci, její   autoritu a hlavně pro její schopnost účinně vykonávat jeden ze svých základních úkolů - udržovat mír a bezpečnost. Rovněž vyjádřila očekávání, že rozhodnutí soudu bude založeno výlučně na mezinárodním právu, nezávislé na politických zájmech a mocenských vztazích mezi jednotlivými státy a nedovolí porušování základních principů, na kterých je založen mezinárodní pořádek, tedy suverenita a teritoriální integrita států.

Naproti tomu delegace z Prištiny v čele se Skenderem Hisenim odtržení Kosova bránila tvrzením, že jednostranná deklarace o nezávislosti je „vůlí kosovského národa“, odmítajíce současně jakoukoli možnost pro otevření nových vyjednávání o statusu Kosova. Odvolávajíce se na legitimnost deklarace, vzkázala delegace, kterou MS nazývá „autoři jednostranné deklarace o nezávislosti“, že nezávislost Kosova je „postojem a realizací vůle národa Kosova, ve které se odráží dlouholeté přání jeho obyvatel samostatně rozhodovat o svém politickém statusu“.

Podle slov ministra zahraničních věcí Srbska Vuka Jeremiće, který byl přítomen začátku jednání,  čeká Srbsko ještě těžká bitva, kterou „ nesmíme prohrát a neprohrajeme, pokud budeme vytrvalí, moudří a jednotní“. Připomněl také, že právní tým Srbska porotě MS v Haagu předložil argumenty, podle kterých je ve 21. století nepřípustné rozdělovat jeden mírumilovný stát s členstvím v OSN proti jeho vůli, neboť by v opačném případě už muselo být dovoleno vše. Společně se slovy „Kosovo bylo, je a zůstane Srbsko“ Jeremić vyjádřil očekávání, že MS bude bránit fundamentální principy mezinárodního práva, kterými jsou zachování suverenity a teritoriální integrity mezinárodně uznaného státu a ponechal otevřenou možnost pro nový vyjednávací proces se zástupci Prištiny. Šéf srbské delegace Dušan Bataković porotě vysvětlil, že Kosovo pro Srbsko představuje historii, kolébku jeho státnosti a jeden z hlavních základních kamenů vzniku národní identity. Nakonec upozornil na to, že Srbové byli z pozice konstitutivního národa v Srbsku proti své vůli svedeni na status menšiny ve své vlastní zemi. „Srbsko je přesvědčeno, že OSN a  mezinárodní společenství s pomocí právoplatného rozhodnutí poroty MS najde správnou odpověď na tuto výzvu, která se dotýká samotných základů mezinárodněprávního pořádku, nechal se slyšet Bataković.

Kromě Batakoviće přednesli argumenty za Srbsko i koordinátor delegace Saša Obradović, právník Vladimir Djelić, dále tři odborníci na mezinárodní právo Andreas Zimmermann z Německa, Malcolm Shaw z Velké Británie a Švýcar Marcello Kohen. Všichni tito odborníci bránili názor, podle kterého je jednostrannou deklarací ohrožen mezinárodní pořádek, jakož i právo Srbska na suverenitu a územní integritu.

Zástupce Prištiny Hiseni dal najevo očekávání, že Mezinárodní soud potvrdí právo Kosova na nezávislý stát, odvolávajíce se na „situaci v terénu a nemožnost návratu k předchozímu stavu“. Současně odmítl možnost, že by Priština přistoupila na výzvu Bělehradu k pokračování ve vyjednávání, kdy Srbsko nehodlá uznat Kosovo jako nezávislý stát, protože by to, dle jeho slov, mohlo vyvolat nové konflikty v regionu. Britský advokát Michael Wood, který hovořil ve prospěch nezávislosti Kosova, svou řeč založil na utrpení kosovského národa koncem devadesátých let minulého století a na poukazování na zločiny, za které byli Haagským tribunálem odsouzeni někteří srbští státní funkcionáři.

Na začátku zasedání, kterému byl přítomen i velvyslanec Srbska v Haagu Čedomir Radojković, oznámil předseda soudu Hisaši Ovada z Japonska, že od dnešního dne je všech 36 písemných vyjádření, která dodaly zúčastněné státy, dostupno veřejnosti na webových stránkách Mezinárodního soudu.

V následujících devíti dnech dostane k obhajobě svého postoje 45 minut každý ze zástupců 30 zemí, které se přihlásily k ústnímu projednávání. Ve středu vystoupí ve prospěch Prištiny Albánie, Saúdská Arábie a Rakousko, zájmy Bělehradu pak bude obhajovat Argentina, ve prospěch Srbska a v obraně mezinárodního práva bude dále hovořit Čína, Rusko, Španělsko, Rumunsko, Azerbajdžán, Bělorusko, Bolívie, Brazílie, Burundi, Kypr, Venezuela a Vietnam.

Ve prospěch samoproklamovaného státu Kosovo své argumenty vedle již zmíněných států vynesou USA, Francie, Velká Británie, Německo, Holandsko, Norsko, Chorvatsko, Bulharsko, Bahrein, Dánsko, Finsko a Jordánsko.

Po ukončení veřejného zasedání prostuduje 15 porotců MS všechny podané argumenty a většinou hlasů vynese svůj názor na legálnost jednostranného prohlášení nezávislosti Kosova. Rozhodnutí je očekáváno v polovině příštího roku.

Mezinárodní soud předběžně vzkázal, že i když všech 15 porotců pochází z různých názorových okruhů a mohlo by tak v této otázce dojít k rozličným pohledům, konečné rozhodnutí bude představovat názor poroty jako celku.

Jednostranně prohlášenou nezávislost Kosova dosud uznalo 63 ze 192 zemí členství OSN.