Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 563 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Srbské kláštery na Kosovu jsou bez elektřiny Email

Čtvrtek 10. září 2009

Kosovska Mitrovica - Klášterům srbské pravoslavné církve v Peći, Gračanici a Deviči, nebude zapojena elektřina dokud nepodepíší smlouvy s Kosovskou elektroenergetickou korporací (KEK). Jejich stávající dluh bude zmražen, ale ne odepsán. Toto pro deník Politika řekla Suljmije Kikaová, mluvčí KEK s tím, že kláštery  jsou povinny uhradit dluh za spotřebovanou elektřinu za minulých deset let.

Ženské kláštery Gračanica a Devič jsou již týden ve tmě, Pećské patriarchii byl proud vypnut před dvěma dny.

Na otázku, jestli KEK má údaje o výši dluhu těchto tří klášterů na Kosovu a Metohiji, Kikaová odpověděla: „Momentálně vám to nemohu říct“.

Zatímco  KEK podmiňuje zapojení elektřiny zaplacením účtu této společnosti,  Ministerstvo pro KiM a Koordinační centrum označují tento počin KEK za odsouzeníhodný a  takovýto přístup k srbským svatyním podle nich určitě není cesta ke stabilizaci podmínek na KiM.

Zvonimir Stević, státní tajemník Ministerstva pro KiM a předseda Koordinačního centra pro Kosmet  pro Politiku prohlásil, že tímto krokem KEK sama sebe ukázala v krajně negativním světle. Očekává však, že mezinárodní společenství bude bezodkladně intervenovat  a stejně tak vláda v Bělehradě bude usilovat o vyřešení tohoto víceletého problému.

O tom, že i Bělehrad je zapojen do řešení problému s placením elektřiny těchto tří klášterů hovoří i skutečnost, že už dnes by konzultační tým KEK, který se skládá z představitelů mezinárodního společenství (USAID), měl „pozitivně“ odpovědět. Avšak nebude-li odpověď uspokojivá, obrátí se zástupci Bělehradu na Unmik a Eulex, aby našli trvalé řešení pro tyto pravoslavné svatyně.

Goran Arsić, náčelník Kosovského okruhu, zdůrazňuje, že představitelé USAID slíbili, že budou „urychleně vyjednávat“ se zástupci KEK, aby se elektřina ve těchto třech ženských klášterech zapojila co nejdříve.

Arsić ještě upomíná na vyhrožování, které KEK směřovala obyvatelům Gračanice, ve kterých vzkazuje, že „elektřina bude vypnuta v celé Gračanici, pokud by se napájení kláštera elektřinou zajistilo z některé místní trafostanice“.

Představená kláštera Gračanica, matka Fevronija pro rádio KiM řekla, že klášter má jeden agregát, který se zapíná na dvě hodiny denně, aby se nezkazilo jídlo, které sestry připravovaly v průběhu roku.

„Přicházeli k nám lidé z KEK, abychom podepsaly smlouvu. To jsme nemohly udělat, protože je pro nás nemožné splnit podmínky, které nám předložili. My bychom smlouvy rády podepsaly a elektřinu platily, ale měly by být zohledněny i naše požadavky. Dobře víme, že elektřina se platit musí“ řekla matka Fevronija KiM rádiu.

Méněpočetné společenství sester z kláštera Devič, který se nachází pět kilometrů od města Srbice, ještě stále léčí jizvy z březnového pogromu na Srby roku 2004. Potíže s elektřinou mají již odedávna.

„Před tímto vypnutím jsme proud neměli dva týdny a tehdy, ale i nyní, nám elektřinu dali francouzští vojáci, kteří nás hlídají. Dříve nám dávali deset kilowatů, i když toto napětí bylo pro potřeby kláštera slabé“, vsvětluje představená kláštera Devič matka Anastasija. Dodává, že elektřinu, kterou dostávají od KFOR používají střídavě k provozu lednice, sporáku a pračky.

Na otázku, jestli někdo z KEK přišel nebo vzkázal, že musí platit elektřinu, matka Anastasija odpověděla, že lidé z KEK u nich byli, ale protože sestry s nimi nechtěly hovořit, hodili účty do dvora.

„Chtějí od nás, abychom podepsaly smlouvy. My si ale nepřejeme s nimi spolupracovat, protože jejich přítomnost by ohrozila naši bezpečnost“ říká k tomu matka Anastasija.