Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 273 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Rasmusenova zpráva Balkánu Email

Sobota, 29.srpen 2009
Generální tajemník NATO Anders Fog Rasmusen  v Prištině potvrdil, že během následujících let bude snížena přítomnost mezinárodních vojsk na Kosovu. Konečné rozhodnutí ale padne teprve po podrobné analýze situace přímo na terénu. Dle jeho slov NATO nevydá žádné rozhodnutí, které by se negativně odrazilo na bezpečnostní situaci na Kosovu a všechna budou podložena vojenskými analýzami a politickými odhady.

Podle zprávy agentury Tanjug Rasmusen ještě dodal, že NATO bude dále pomáhat úřadům na Kosovu ve formování vlastních bezpečnostních sil a zdůraznil, že jeho návštěva Prištiny, která se uskutečnila jen několik dní po nástupu do funkce generálního tajemníka, svědčí o vysoké prioritě, kterou bude Kosovo zaujímat v jeho pracovním plánu.
Dále prohlásil, že jeho mise v čele aliance si klade za cíl vytvořit bezpečnostní okruh pro euroatlantickou perspektivu Balkánu, včetně Kosova. "Mým posláním je zabezpečit euroatlantické perspektivy pro všechny země Balkánu, tedy jak pro Kosovo, tak pro Srbsko. Domnívám se, že by to umožnilo stabilitu, bezpečnost a prosperitu v tomto regionu", řekl Rasmusen po rozhovoru s kosovskými zástupci, Fatmirem Sejdijuem a Hašimem Tačim.
V komentáři Rasmusenovy zprávy z Prištiny spolupracovníci deníku "Politika" Zoran Dragišić a Dušan Janjić zdůrazňují, že pravý důvod snižování počtu vojáků KFOR na Kosovu je uvolnění sil NATO pro jejich přemístění do jiných krizových míst.Dalším efektem tohoto rozhodnutí má být jakési vyslání politické zprávy o tom, že situace na Kosovu je stabilní.
Profesor Vysoké školy pro bezpečnost Zoran Dragišić upozorňuje, že se jedná o zcela chybném rozhodnutí, založeném na špatném odhadu situace, kdy bezpečnost na Kosovu není v žádném případě lepší v porovnání s předchozím stavem.
Podle Dragišiće je sice vzdělávání a posilování kosovských bezpečnostních sil potřebné, avšak pro Srbsko je pomoc, kterou některé země NATO poskytují Kosovským bezpečnostním silám, nepřijatelná.
"KSB je jádro budoucí kosovské armády,jejíž založení je v rozporu s Rezolucí 1244 UN a přímo ohrožuje srbské národní zájmy."
Koordinátor Fóra pro národnostní vztahy Dušan Janjić poukazuje i na možnost účasti KSB při operacích NATO: " NATO má očividně v úmyslu připravit příslušníky KSB pro jejich využití jako spojenecké nebo přidružené síly v krizových ohniscích mimo Kosova a Balkánu. Tím NATO pravděpodobně pokouší KSB navázat na sebe, aby jednoho dne mohlo být připojeno k alianci"
Rasmusen v Prištině hovořil o euroatlantické perspektivě Kosova i Srbska. Janjić se domnívá, že to je problém a provokace Srbska.
"Problém je v tom, jaká bude odpověď Srbska a jakým způsobem by mělo být Srbsko připojeno k NATO. Provokace Srbska spočívá v tom, jak bude reagovat na skutečnost, že také BiH zažádala o vstup do NATO a tento krok již spěje ke své realizaci", říká Janjić, podle kterého je velmi těžké odhadnout, jak se Cvetkovićova vláda a prezident Tadić zachovají, protože jejich náznaky nejsou jednotné.
"Na jedné straně stojí spolupráce a partnerství pro mír, účast našich vojáků a policie v mírových misích UN, avšak společně s NATO, politicky se udržují kontakty přes Výbor NATO, pořádají se různé semináře a podobně. Na druhé straně je při strategii obrany všude připomínána neutralita", poukazuje Janjić s tím, že je možné, že řešení bude ponecháno na příští vládě, která bude sestavena po volbách v příštím roce".
"I přesto, že vstup Srbska do NATO by bylo v tomto okamžiku pro nás dobré řešení, rétorika mezinárodních zástupců typu "vstup Srbska a Kosova do NATO" je pro Srbsko nepřijatelná, protože Kosovo je součástí Srbska", říká Zoran Dragišić.
S ohledem na to, že generální tajemník NATO je pouze technická osoba, která nedefinuje politiku aliance, Dragišić uvádí, že příchod Rasmusena do funkce, kterou doposud vykonával Jap de Hop Shefer, pro Srbsko nepředstavuje prakticky žádnou změnu.
"Pro nás je v tomto okamžiku nejdůležitější, aby se jednotky NATO nestáhly z terénu, protože by to opět destabilizovalo situaci na Kosovu", uzavírá Dragišić.