Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 353 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Desáté výročí Březnového pogromu Tisk Email

Pondělí, 17. března 2014



Dnes je právě deset roků od březnového násilí, kdy bylo zabito 19 lidí a mnoho domů a svatyní Srbské pravoslavné církve bylo zničeno. Vladyka (biskup) Theodosie v kostele svatého Mikuláše v Prištině dnes sloužil liturgii k uctění památky obětí pogromu.

Bezprostředním důvodem pro zahájení Březnového pogromu byla falešné zpráva Rádia a Televize Kosova (RTK), o tom, že Srbové byli zodpovědní za utonutí dvou albánských chlapců v řece Ibar, v blízkosti obce Čabra na severu Kosovu.

Konflikt začal v Kosovské Mitrovici. Okolo 14. hodiny se přes 10 000 převážně mladým Albáncům podařilo prorazit policejní zábrany před Čaglavicí a tam pak došlo k násilí a vypalování domů.

Při velkých střetech v Mitrovici byla kolem 13. hodiny na terase svého bytu zavražděna Jana Tučevová. Odstřelovačem byl zabit i Borivoje Spasojević a několik set lidí bylo zraněno. V jižní části města vyhořel kostel Sv. Sávy, z něj byl vyhnán kněz s celou rodinou. Vesnice Svinjare, která se nachází v blízkosti francouzské základny KFOR, byla zcela spálena a vypleněna. Ve Vučitrnu byla zcela zničena romsko–aškalijská osada a zapálen a zdemolován byl kostel Svatého Ilji.

V prizrenském regionu byly zničeny téměř všechny objekty srbské pravoslavné církve, klášter Svatých Archandělů, seminář "Sv. Cyrila a Metoděje", ve kterém, po vzplanutí požáru zůstal a zemřel Prizreňan Dragan Nedeljković. Vypáleno bylo sídlo episkopa, katedrála Svatého Jiří byl zcela zničena, a do nejznámějšího kostela v Prizrenu - Bohorodičky Ljevišské - navalili Albánci zapálené pneumatiky a těžce poškodili fresky a interiér chrámu.

Zcela zničeno bylo staré městské jádro, Potkaljaja, čtvrť pod prizrenskou pevností. Osmdesát Srbů bylo během noci evakuováno na základnu německého KFOR, kde strávili dalších několik let.

V Orachovaci začal všeobecný útok v 19,00. Byl zbit postarší manželský pár a budova pošty byla kompletně zdemolovaná. Ve Štrpcích ve vesnici Drajkovce byl zabit Dobrivoje Stolić a jeho syn Borko byl těžce raněn a během noci na následky zranění zemřel.

V Gnjilane byly podpáleny všechny srbské domy. Byl zabit Boban Perić a Slavoljub Dabić byl ubit k smrti. Srbové byli evakuováni na nádvoří kostela. Došlo k několika pokusům zaútočit na vesnice Šilovo u Gnjilane.

Ve Vitně byl lehce zraněn kněz Dragan Kojić a byla zapálena nově postavená škola. V Kosovské Kamenici, která je považována za nejtolerantnější oblast na Kosovu, začalo kamenování, bití a zastrašování Srbů. Z vozidla se srbskou poznávací značkou byl vytažen a surově zbit Jugoslav Savić, který o několik dní později v důsledku zranění způsobených při bití v nemocnici ve Vranje zemřel.

V oblasti Peće bylo spáleno všech 25 domů v obci srbských navrátilců Belo Polje, bylo stříleno na obce Grabac a Biča, které byly evakuovány. Na klášter Visoke Dečane bylo vypáleno pět ran z granátometu. Během dne byly z Džakovice evakuovány staré ženy, které v posledních čtyřech letech žily na nádvoří kostela Nanebevzetí Panny Marie, který byl později srovnán se zemí. V centru města stavební stroje odstranily ruiny Katedrálního kostela Nejsvětější Trojice, který byl vyhozen do vzduchu v roce 1999 (po příchodu NATO! – p.p.).

Na středním Kosovu prošly utrpením obce Lipljan, Čaglavica, Kosovo Polje a Obilić. Nejhorší situace byla v budově YU-programu v Prištině, kde bylo lynčováno zbývajících dvě stě Srbů. Ti byli evakuováni na základnu KFOR. Vypálen byl kostel Sv. Mikuláše, ve kterém shořel jeden z nejcennějších ikonostasů (sbírka oltářních ikon – p.p.) srbské pravoslavné církve, práce debarských mistrů.

Kněze Miroslava Popadiće ze zapáleného farního domu evakuovali příslušníci policie mise UNMIK. Velký počet Srbů se poté již nevrátil do Prištiny. Kostel Svatého Mikuláše byl z velké části obnoven.

Bití a žhářství byly systematicky prováděny v Kosovu Polji, kde bylo zapáleno okolo 150 domů, nemocnice, zdravotní středisko, pošta, kostel Svatého Mikuláše a veškeré objekty používané Srby.

Ze svého domu byl vyhnán Zlatibor Trajković a před očima své manželky Rady byl polit benzínem a zapálen, poté umřel. Po pogromu se většina vyhnaných již nevrátila do svých domovů.

Hon na Srby v Lipljanu byl organizován a šel od domu k domu. Zapalovali jim domy, demolovali jim domácnosti a vyháněli je na ulici. Při jednom útoku byl zabit Nenad Vesić, vyhnaný již předtím z obce Konjuh u Lipljan.

Pogrom v Obilići začal 18. března podle stejného scénáře jako ve většině míst předchozího dne. Srbové byli zcela vyhnáni z tohoto města, byli soustředěni ve sběrných střediscích nebo u příbuzných v okolních vesnicích. Zničen byl kostel v centru města, spálena a vypleněna byla budova YU-programu, ve které žili Srbové. Byla zcela zničena škola, ze které byli pod útokem evakuováni žáci.

V Prištině, v kostele Svatého Nikoly biskup raško-prizrenský sloužit ve 12 hodin liturgii k uctění památky obětí pogromu.
Aleksander Vulin, který se měl liturgie zúčastnit, namůže být na Kosovu na desáté výročí Březnového pogromu přítomen, protože mu vláda v Prištině zakázala příjezd.

- - - -

Zdroj: http://www.radiokim.net/ překlad vd

film o pogromu na: http://www.youtube.com/watch?v=4gAzyPbS7LM


Poznámka redakce: za zločiny spáchané při Březnovém pogromu nebyl dodnes nikdo potrestán, i když pachatelé jsou misi UNMIK, misi EULEX i vojskům KFOR známi!