Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 621 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Republika Srbská je imunní na dovoz revoluce z Federace BaH – někdo přivolává novou občanskou válku Tisk Email

Pátek, 28. února 2014 / Nenad Kecmanović



Organizátoři protestu ve Federaci Bosna a Hercegovina chtějí zbavit moci vládu, která má volební legitimitu a k moci přivést garnituru, jež by byla šitá na míru zahraničním scenáristům a režisérům, říká v rozhovoru pro agenturu Srna Nenad Kecmanović. (Pro nás Čechy je poučné, jak se scénář uplatňovaný v Bosně a Hercegovině nápadně podobá otmu, který právě v těchto dnech probíhá na Ukrajině a jak velmi podobně probíhaly události v Lybii, Egyptě, Sýrii - p.p.)

Kdo jsou dle Vašeho názoru inspirátoři protestů ve Federaci BaH, které se proměnily v nepokoje?

Západní politici a experti angažování kolem BaH v průběhu loňského roku opakovali své odhady, že začátkem tohoto roku dojde k sociálním nepokojům. Současně však nikdo z těch starostlivých autorit neapeloval, aby sem byla zaslána mezinárodní pomoc.

Nikdo si nevzpomněl, že BaH je protektorát, a že OHR (Úřad vysokého představitele) se má zasadit u MMF a Světové banky pro odklad úvěrových povinností, odpis úroků apod. Nikdo neřekl, že i v Bosně a Hercegovině se odráží světová krize neoliberální ekonomie, která vypukla v roce 2008 na Wall Streetu. Naopak, ze všeho obvinili domácí politiky, o kterých by se opravdu leccos dalo říct, nikoliv však popřít, že je národ demokraticky zvolil.

To, že zmíněné odhady z venku jsou vlastně „samo-se-naplňující prognózy“ upozorňovali mnohokrát početní domácí analytici, včetně mne. A je to tady, začalo to přesně podle základního scénáře tzv. barevných revolucí, přizpůsobeného zdejšímu specifiku.

Obecné je to, že menší, zvenčí organizovaná a školená skupina mladých lidí z NGO sektoru zahájí vzpouru. Podnět má být nepolitický, aby přitáhl co největší počet lidí, bez ohledu na etnické, sociální, stranické, generační a jiné rozdíly. Cílem je politické vedení, které má volební legitimitu národa, svrhnout na ulici, a dosadit k moci garnituru, která by byla ušitá na míru vnějším scenáristům a režisérům.

To, co v Bělehradě v roce 2000 byl „Odpor“, později v Ukrajině „Pora“, je nyní ve Federaci „Udar“.

Zpravidla se provádí v metropoli s milionovým obyvatelstvem, které všichni občané cítí jako své hlavní město. Více než polovina populace BaH však mononacionální Sarajevo tak nevnímá, a proto se i loňský pokus rozšířit protest kvůli rodným číslům na Republiku Srbskou a „Herceg-Bosnu“ nepodařil.

Porto nyní došlo k pokusu ve více kantonálních centrech současně, v Tuzle, Zenici, Mostaru a Sarajevu, ale opět vše zůstalo v hranicích bosňácké (muslimské – p.p.) části Federace.

Znamená to, že protest náhle přestal kvůli dalšímu neúspěchu?

Náhlé a současné přerušení protestu ve všech ohniscích poukazuje jen na to, že vše bylo koordinované. Vnější mentoři a vnitřní vykonavatelé však každý neúspěch považují za užitečnou zkušenost. Možná, že už sedí spolu a dle návodů z příručky Gena Sharpa1/ rozebírají, kde udělali chybu, co je třeba změnit atd., aby další pokus přinesl výsledky. Takže to nevzdali. Za měsíc, dva nebo tři to zkusí znovu.

Proč ne dříve, dokud je situace žhavá?

Potřebují čas pro analýzu a přípravu, a teplota také náhle klesla. Veřejnost je rozhořčena kvůli násilí, rabování, rozbíjení, ničení a pálení, i u sociálně ohrožených lidí to připomnělo hrůzné scény z války, která je přece větším zlem, než jakékoliv jiné nevůle.

Dle původního Sharpova scénáře, to měly být nenásilné protesty, jenže Bosňáci nejsou Češi, aby dělali „sametové protesty“ a pokojně, trpělivě a disciplinovaně stáli na náměstí. Proto „Bosencům“ byla určena tvrdší varianta, jenže se přehlédlo, že během 18 let míru zde vládnou předválečné tenze a jsou neustále přítomné obavy z nové války. V tomto případě došlo k chybě.

Je to jejich jediná a největší chyba?

Největší chybou je očekávání, že se nepokoje přenesou do Republiky Srbské (RS), resp. sociálně třídní jednota převládne etnickou a entitní rozdělenost. Podobných pokusů už bylo Nejdříve se věřilo, že hned po válce, za velké vnější podpory se lidé otočí k ekonomce, spotřebě a životnímu standardu, a že to zrelativizuje národnostní rozdělení.

Když pak utáhli kohoutek mezinárodní finanční pomoci s tím, že se počítalo, že Bosnu a Heregovinu sjednotí chudoba, výsledek se nedostavil. Ekonomika skutečně má prioritu, ale jen za podmínkou, že se lidé cítí bezpečně.

Dokud Republice srbské ze Sarajeva (Washingtonu, Bruselu) bude vyhrožováno zrušením a dalším odebráním pravomocí, centralizací, ústavní reformou, revizí anexu IV ústavy, přežitkem Daytonu apod., nic se odtamtud nepřelije.

Jaké jsou skutečné důvody protestu – sociální nespokojenost, nebo je v pozadí požadavků snaha o ústavní překomponování Bosny a Hercegoviny.

Sociální nespokojenost kvůli nezaměstnanosti, nízkým platům, mizerným důchodům apod. je oprávněná a existuje dnes v celém regionu, v Evropě globálně. Proto tento problém není možné vyřešit na místní úrovni, výměnou mocenské garnitury nebo angažováním zahraničních expertů.

Nikdo ani nenabízí nějaký přesvědčivý recept, kromě šetření, škrtů a nových propouštění, dokud se světové hospodářství nedostane z recese. To, že lidé jsou zoufalí, zvláště když vidí stále větší sociální rozdíly, které i sem přinesla neoliberální ekonomie, je pochopitelné, ale když se během protestu začnou promítat známé politické signály, pak vidíte, že tu něco nehraje.

Jaké signály konkrétně máte na mysli?

Například nový reis Husnija Kavazović uprostřed protestu pro média říká, že „za všechno mohou tvůrci ústavně-právního zřízení BaH“. Dále „Udar“ na svých stránkách uveřejňuje, že „jediným řešením je návrat k ústavě z roku 1992“. Pak někdo v davu nese transparent „Tady jsme budovali ZAVNOBiH a budeme znovu!“.

A Fahro Radončić, jako přední bosňácký magnát bezmezně podporuje chudé a jako ministr vnitra čeká, než vyhoří dvě patra budovy Prezidentského úřadu BaH, aby policie zasáhla. Zřejmě trpělivě čekal, až kumpáni přesměrují sociální protest na nacionálně politický terén.

Co by se stalo, kdyby se shromažďování davu dostalo dál, dosáhlo kritické masy a teploty, a několik desítek tisíc Bosňáků se vydalo k entitním hranicím okolo Sarajeva, nedaleko Tuzly, Zenice a Mostaru, a z druhé stany mobilizovaná policie a občané začali spontánně bránit Republiky Srbskou. Znovu bychom se ocitli v občanské válce.

Kdo by to potřeboval?

Možná uvnitř rozhádaná bosňácká koaliční vláda, která kvůli tomu skutečně trpí dramatickou krizí důvěry svých voličů, a panicky hledá východisko v antagonizmu s Republikou Srbskou a Srby. A možná i tzv. mezinárodní faktor, který v nových střetech v BaH hledá podnět pro mezinárodní intervenci a vyvolání ústavních změn. Ostatně, jak ti první tak i ti druzi chtějí centralizaci BaH.

Ukázala se Republika Srbská v tomto případě jako „lepší entita“?

Sarajevský novinář Zlatko Dizdarević tyto události údajně okomentoval: Nemám rád Dodika ani Republiku Srbskou, ale musím přiznat, že nám mohou jen imponovat jako schopný lídr a spořádaný stát oproti tomu, co máme tady a co není k ničemu.

Federace BaH se od minulých voleb v roce 2010 skutečně nachází v chaosu, který tři a půl roku vyvolává Zlatko Lagumdžija za pilné podpory Incka a ex-velvyslance USA Moona. Myslím si, že přetekl pohár plný sociální nespokojenosti.

Kdo by mezi bosňáckými politiky mohl být kooperativnější než Lagumdžija?

Jemu se nepovedlo uskutečnit projekt, aby povolební akrobatikou nejdříve vyhodil ze hry HDZ, a v dalším tahu i SNSD. Nyní se sám jako favorit nabízí „ctnostný“ Fahrudin Radončić, který podpořil demonstranty, dokud to nepřehnali, a pak je rázně rozprášil slzným plynem.

Ale největší šance má „občan“ Željko Komšić. Ten se svým voličům doporučil nedávným rozhovorem, při kterém ukázal prázdnou kartu majetku, nejen svou, ale i rodičů. Chlubil se, že nic nezdědil ani sám nevydělal, což by ho na Západě před voliči spíše diskvalifikovalo jako dědičně neschopného.

Ale, v post-tranziční zemi, kde jakýkoliv majetek je podezřelého původu a kde všichni rádi vzpomínají na socializmus, se materiálně skromný Željko stává idolem chudých, takže venku počítají, že by je mohl sjednotit bez ohledu na národnost a entitu. Proč ne i bizarní spojenectví Fahry a Željka, magnáta a „komunisty“? Politici dnes nemají ideologické předsudky.

Kam toto všechno může zavést Federaci BaH a BaH, nepřímo i Republiku Srbskou?

Těžko se dá předpovědět. Udělali třeba rozruch v Egyptě, aby místo diktátora Mubáraka přivedli jako přechodnou vládu neoliberály s Baradejem, a vypsali demokratické volby. A pak většinu získalo „Muslimské bratrstvo“ v čele s Mursím. Tak zavedli vojenskou diktaturu generála Sísího. Udělejme analogii!

Nyní dělají rozruch ve Federaci BaH, takže by například místo kýženého Željka, který by, jako rodem Chorvat, dle vokace Bosenec, teoreticky mohl sjednotit oba národy ve Federaci BaH, a později i třetí, mohli získat jako politické lídry reisa emeritusa Mustafu Ceriće a muftího Moamera Zukorliće.

Jak komentujete jednání místopředsedy vlády Srbska Aleksandra Vučiće s prezidentem RS a lídrem SNSD Miloradem Dodikem a lídrem SDS Mladenem Bosićem?

Velmi účinný tah, kterým se Vučić představuje jako skutečný srbský lídr z mateřské země. Stará se o to, aby se nepokoje z Federace nepřenesly do Republiky Srbské, spojuje vládu a opozici v Banja Luce, sbírá hlasy voličů původem z „Bosny“. Na druhou stranu Dodik získává podporu Srbska, a Bosić na významu.

- - - -


Zdroj: http://www.nspm.rs/sudbina-dejtonske-bih-i-republika-srpska/rs-je-imuna-na-uvoz-revolucije-iz-federacije-bih-neko-prizeljkuje-novi-gradjanski-rat.html

Překlad  vh

1/ Gene Sharp: Autor kodexu „nenásilné revoluce“ - Jak začít revoluci – informace např. na http://www.wikihow.com/Start-a-Revolution

Vysvětlivka pro nezasvěcené: Bosna a Hercegovina je tvořena Federací Bosny a Hercegoviny – to je entita spojující muslimské Bosňáky (Bosence, Muslimy,podle starého českého označení „poturčence“) s hlavním městem Sarajevem. Dalším státním útvarem na území Bosny a Hercegoviny je Srby obývaná a spravovaná Republika Srbská, hlavní město Bjelina resp. Banja Luka. Dohromady tvoří konfederativní soustátí. Republika Srbská je neustálým terčem snah o podřízení muslimsko-chorvatskému státu FBaH, což Srbové po zkušenostech z 1. a 2. světové války a z poslední občanské války, která proběhla v první polovině devadesátých let, samozřejmě odmítají.