Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 247 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Tuzla – občanské protesty a tvrdý zásah policie, Sarajevo - pád předsedy kantonální vlády Tisk Email

Sobota, 8. února 2014



5. února 2014 - Asi 600 odborářů z místních podniků společně s dalšími především nezaměstnanými obyvateli města protestovalo proti situaci v podnicích, ve kterých jsou zaměstnáni, proti nízkým mzdám, drahotě, korupci ve společnosti a hrozícímu hladu. Na některých z transparentů protestujících byly portréty maršála Tita, a to ne jenom z nostalgie po bývalé socialistické Jugoslávii. Jeden nápis hlásal: 'Tito vstaň z hrobu ať vidíš co nám ti tvoji pionýři dělají'.

Pochod demonstrantů se zastavil před sídlem kantonu a budovou soudu. Budova byla chráněna silným policejním kordonem. Představitelé státní moci odmítli se zástupci

protestujících jednat, takže poté došlo k potyčkám a při pokusu o obsazení soudu k tvrdému zásahu policie, při kterém bylo zraněno 58 lidí, z toho 17 policistů. 33 lidí bylo zatčeno. Původně pokojná demonstrace ze tím změnila v pouliční bitky, při kterých bylo rozbito několik oken a zařízení městského mobiliáře.



6. února 2014 -  Od rána pokračují střety demonstrantů s policií. Odpoledne bylo protestujících demonstrantů již několik tisíc (podle sdělení policie asi 5 tisíc) a požadovali propuštění zatčených a jednání o svých požadavcích. Vláda v Sarajevu zasedá a posílá k vyřešení situace delegaci. Mluvčí ministerstva vnitra sděluje, že policie nemá tvrdě zasahovat proti demonstrantům. Bitky, a v některých případech rabování, pokračují celý den.

V některých větších městech  Bosny a Hercegoviny, například v Mostaru, Prijedoru, Bihaći a Sarajevu probíhají demonstrace na podporu protestujících.

7. února  2014 - Jsou svolány demonstrace na podporu požadavků protestujících v Tuzle. Podle předběžných odhadů má do ulic v celé Bosně a Hercegovině vyjít protestovat proti hospodářské a korupční situaci až 600 tisíc obyvatel BiH, tedy té  muslimsko – chorvatské  části. V Republice Srbské je v Banja Luce hlášena manifestace na podporu Tuzlanů.

- - - -

Poznámka redakce:

Tuzla je průmyslové a kulturní centru severovýchodně od Sarajeva. V roce 2013 měla cca 131 tis. obyvatel (46 Bosňáků-muslimů, 16% Srbů, 15%Chorvatů, 12% Jugoslávců a 11% ostatní). Je sídlem jednoho z kantonů muslimsko-chorvatské Konfederace Bosny a Hercegoviny hraničí s Republikou Srbskou tj. s druhou část konfederace, třetí je oblast Brčko se zvláštním statutem. V Tuzle je důležitá tepelná elektrárna, z které je distribuována energie do všech částí konfederace.

- - - - -

V Sarajevo opět protesty, blokována hlavní dopravní tepna



Sobota:

15,04 - Před budovou Vlády Kantonu Sarajevo se shromáždilo okolo 50 občanů, kteří vykřikovali: „Vrazi, vrazi...“, „Zloději, zloději...“

Jak oznámila novinářka listu Dnevni avanz z místa konání, ve skupině je možno vidět občany různých věkových skupin.

Jeden z účastníků protesních shromáždění Adem Lugonjić, student druhého ročníku Ekonomické fakulty řekl, že občané

jsou pro to, aby se zrušily kantony a že mladí účastníci nechtějí ustoupit od svých požadavků za lepší život.

Prohlásil, že jedním z jejich požadavků je odchod kantonální vlády v Sarajevu, transparentní peněžní výdaje a dodal, že mladí v této zemi pod touto vládou nemají žádnou perspektivu.

„Neuznávám násilí, ale jak to vypadá, je to jediný způsob, aby politici pochopili kam až dovedli národ. Nejsme chuligáni, jsme mladí lidé, kteří požadují svá práva“, řekl Lugonjić,

Sarajka Advija Bajramovićová novinářům řekla, že protestují proto, že toho lidi mají po krk.

„Dnešní situace je katastrofální. Oni kradou, berou půjčky a já nemám z čeho žít …  Lidi nemají peníze na léky“, řekla rozhořčeně paní Bajramovićová.



15,46 - Stále víc lidí se shromažďuje na ulicích s tím rozdílem, že včera při protestech převažovali mladí lidé. V otmto okamžiku se protestů účastní velký počet penzistů, válečných invalidů, členů rodin šehidů (muslimských mučedníků – rozumějme padlých v boji proti Jugoslávii a svým srbským spoluobčanům – pozn.překlad.) a pracujících zbavených práva. Konalo se shromáždění neformální skupiny, na které se probírala možnost blokády dopravy v Sarajevu.

 Nedošli zatím ke konečnému rozhodnutí s ohledem na to, že bylo lsyšet názory, že protesty budou pokračovat v pondělí ve větší míře.

Soudíc podle vyjádření přítomných demonstrantů nechtějí polevit ze svého požadavku a tím je odstoupení kantonální vlády na čele s premiérem Suadem Zeljkovićem. Demonstranti byli zděšeni a šokováni, když premiér Zeljković nadával moderátorce televize Hayat, aby šla do „pizdy materiny“ (český ekvivalent – aby šla „o prdele“ - pozn.překlad.), což dnes uveřejnily všechny bosenské internetové portály a velmi silnou čtenářskou negativní odezvou.

16,10 - Organizátor dnešních protestů, pověstný Ervin, se obrátil na novináře a řekl jim, že na kolující fámy, že se demonstrací účastní lidé ze Srbska může říct, že to jsou obyčejné spekulace.  Oynámil, že je inženýr a je zaměstnán na dobře placené pozici, ale že ho k protestu přiměla špatná situace v zemi a že už toho všeho „má dost“.

Občané, především mladí lidé stále postávají před budovou Prezidentství BaH a hlanví dopravní třída je jimi úplně   zablokovaná.

16,20 - Státní zastupitelé Prokuratury Bosny a Hercegoviny (BaH) Saša Sarajlić a Dubravko Čampara vyšetřují v budově Prezidentství BaH v Sarajevu, která byla včera večer během demonstrace zapálena.

Sarajlić vysvětlil, že Státní zastupitelství bylo uzavřeno pro veškeré práce, protože včera večer dolšo k napadení institucí Bosny a Hercegoviny – napadeny byly Prezidenství Bah, Vrchní soud BaH a Ministerstvo zahrnaičních věcí.

Dále Kantonální státní zastupitelství v Sarajevu vede vyšetřování v budově Vlády Kantonu Sarajevo, která byla také poškozena při včerejších nepokojích.

16:24 - Premiér Kantonu Sarajevo odstoupil, občané požadují odchod i Nermina Nikšiće

16:26 – Občané nechali projet tramvaj, kterou před tím zablokovali.

16:40 -  Skupina stovky demonstrantů je stále před budovou Prezidentství Bosny a Hercegoviny, jedná se o pokojné shromáždění.

Provoz v této části Sarajeva je stále blokován a demonstranti propouštějí jen tramvaje.

Výkřiky " Tuzla , Tuzla!" a "Demisi!" vyjádřovali nespokojenost se současnou vládou.

Policie přesměrovala provoz na alternativní trasy .

17:09 - V této chvíli byl sestaven policejní kordon před městskou radnicí, protože skupina demonstrantů se přestěhovala před radniční budovu.

17:35 - Nábřeží Kulina Bana běží doprava normálně s výjimkou veřejné dopravy. Asi sto demonstrantů s transparenty nadále pokojně postává před budovou Prezidentství.

17,41 – Demonstranti, kteří se stále nacházejí před budovu Prezidentství BaH nechtějí odejít, dokud nebudou propuštěni maldíci zadržení při protestech předchozí noci. Občané také požadují demisi premiéra Federace Bosna a Hercegovina Nermina Nikšiće s tím, že chtějí, aby se utovřila nová expertní Vláda Federace.

18,14 – Před budovou Prezidentství BaH se nachází asi 200-300 demonstrantů a početný oddíl policie. Protesty jsou dosud mírné a bez incidentů. Demonstranti žádají změnu kantonální i federální vlády a beztrestnost zadržených.

- - - - -

Zdroj posledních zpráv:

http://www.avaz.ba/vijesti/sarajevo/premijer-vlade-ks-podnio-ostavku-gradjani-traze-odlazak-i-nermina-niksica

Záběry televize Hyat s výrokem předsedy kantonální vlády: http://www.avaz.ba/vijesti/sarajevo/zeljkovic-novinarki-televizije-hayat-porucio-da-ide-u-p-materinu