Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 94 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Radní zastřelen před svým domem Tisk Email

Sobota, 18. ledna 2014

Občané Kosovské Mitrovici jsou v šoku! Výstřely z automatických zbraní byl zabit radní Okresního zastupitelstva okresu Severní Kosovská Mitrovice Dimitrije Janićijević. Stalo se to krátce po čtvrteční půlnoci, před jeho domem v ulici Radničke čete v severní (srbské) části Kosovské Mitrovici. Třicetipětiletý otec tří malých dětí, a čtvrté je na cestě, byl v předchozích volbách kandidátem Nezávislé liberální strany na starostu severní části Kosovské Mitrovice. Byl to místní soukromý podnikatel.


Policie pátrá po vrahovi, který na Janićijeviće vystřelil více než 10 nábojů z pistole ráže 9mm. Postřelený byl okamžitě převezen do Centra zdraví (nemocnice) v Kosovské Mitrovici, kde ale bylo konstatováno, že nejeví známky života.

Ředitel Centra zdraví MUDr. Milan Ivanović řekl, že Janićijeviće přivezli do nemocnice 42 minut po půlnoci bez známek života. Měl několik zranění hrudníku a břicha.

„Pokusili jsme se o resuscitaci, která trvala více než půl hodiny, ale bez úspěchu. Jeho smrt byla oficiálně konstatována v 01,13 hod.“, řekl ředitel Centra zdraví.

Janićijevićo tělo bylo následně převedeno do Ústavu soudního lékařství v Prištině, kde byla provedena pitva.

Na místě vraždy našla policie dvě nábojnice. Náměstek krajského ředitele kosovské policie Besim Hoti řekl, že probíhá vyšetřování, které vedou společně kosovská policie a policie mise EULEX. Případ je veden jako vražda s přitěžujícími okolnostmi.

Policie obdržela informaci o vraždě 30 minut po půlnoci a okamžitě vyjela na místo činu. Vyšetřování je v počáteční fázi, shromažďují se důkazy a výpovědi. „Pokud jde o motiv, nevylučujeme nic“, řekl Hoti a dodal, že případ může souviset s některými událostmi z minulosti. Již dříve bylo zaznamenáno několik útoků na Janićijeviće.

Hoti řekl, že neznámé osoby několikrát střílely a hodily granát na provozovnu Demitrije Janićijeviće a pod jeho autem byly nalezeny výbušniny.

V rodině Janićijevićů včera vládl smutek. V přední části domu byli lidé, kteří neměli povolení vstoupit, a jeho manželka Tanja a matka zavražděného Dimitrije požádaly reportéry, aby je nechali na pokoji.

Většina občanů Kosovské Mitrovici, s nimiž mluvili reportéři agentury Vesti, byla přesvědčena, že se jedná o politicky motivovanou vraždu.

„Nikdo něco takového po volbách nečekal. Přes všechny bomby a vyhrůžky, které mu byly určeny, nikdo nemohl tušit, že se něco takového stane. 15 let se tu děly různé věci, ale tohle je první vražda tohoto druhu - politická vražda. Toto je doslova vražda ze zálohy“, říká jeden z místních obyvatel. Mnozí v tom všem vidí útok na obecnou bezpečnost.

„Všichni jsou v šoku, vystrašení a litují mladého života. Hrozné je, když nejsi svobodný ani ve svém vlastním domě. Tohle vrhá stín na jakoukoli bezpečnost“, dodává druhý.

Úřad pro Kosovo a Metochii (KaM) vraždu Janićijeviće nejostřeji odsoudil a na misi EULEX a mezinárodním společenství požaduje rychlé objasnění zločinu a postavení viníka či viníků před soud.

„Vypátrání zločinců je imperativ, jak občanům Kosovské Mitrovice a celé Provincie zabezpečit bezpečnost a jistotu“, napsal z Úřadu pro KaM Alexander Vulin se vyjádřil názor, že je to útok na dialog.

Nezávislá liberální strana velmi ostře odsoudila vraždu svého zastupitele v Kosovské Mitrovici.

„Vyzýváme všechny příslušné orgány, aby okamžitě identifikovali a potrestali pachatele tohoto hanebného činu. Rodině Dimitrije vyjadřujeme upřímnou soustrast.“

Prozatímní orgány v Kosovské Mitrovici také odsoudily zabití Dimitrije Janićijeviće a rozhodly, že den pohřbu bude v Kosovské Mitrovici dnem smutku.

„U příležitosti ohavné vraždy Dimitrije Janićijeviće, obecního radního v Kosovské Mitrovici, radního v dočasném orgánu okresu Kosovská Mitrovice, důrazně odsuzuje tento zrádný čin a požaduje okamžitou reakci vymáhání mezinárodního práva. Pachatelé tohoto zločinu musí být vypátráni a přivedeni před spravedlnost“, píše se v prohlášení pro média.

Vražda Janićijeviće odsoudila za GI Srbska (Občasnká iniciativa Srbská) Adrjana Hodžićová.

„Jménem členů Shromáždění autonomní oblasti Kosovo a Metochie a svým vlastním jménem skládám upřímnou soustrast rodině brutálně zavražděného našeho spoluobčana Dimitrije Janićijeviće. Důrazně odsuzujeme tento zločin, který je další ránou svobodě občanů na Kosovu a Metochii a je namířen proti srbskému lidu“, prohlásil předseda tohoto orgánu Slavko Stevanović.

Obránce mostu

Dimitrij Janićijević byl v první skupině "obránců mostu", která v roce 1999 a pak mnohokrát později nedovolila Albáncům ovládnout tuto část severního Kosova.

Na facebooku byl "zrádce"

Jméno Dimitrije Janićijeviće a jména ostatních kandidátů do zastupitelských orgánů v obcích na severním Kosovu, který se nachází na facebookovém profilu srbského FBReportera jsou označena jako jména "zrádců".

Pod titulkem "Nechť zůstane v paměti“ a s podpisem "Srbi na okup“ byly uveřejněny seznamy kosovsko-albánské Ústřední volební komise, označené jako „listina kandidátů pro separatistické volby v severním Kosovu a Metochii“ s poznámkou „Nechť zůstanou v paměti pod jakou vlajkou a komu složí přísahu kandidáti z těchto seznamů". Janićijevićovo jméno se tu nachází od 18. září 2013 v horní části seznamu kandidátů na členy zastupitelstva za Nezávislou liberální stranu v okrese severní Mitrovice.

Dačić nabídl pomoc při vyšetřováníSrbský premiér Ivica Dačić důrazně odsoudila zabití člena zastupitelstva Kosovské Mitrovice Dimitrje Janićijeviće a nabídl pomoc Srbska orgánům misí EULEX a KFOR při vyšetřování.

„Jakákoli forma destabilizace situace a násilí hrozí podkopat mír a bezpečnost občanů,“ řekl Dačić novinářům v bělehradském Paláci Srbska, kde jednal s šéfem Europolu Robem Wainwrightem.

Premiér řekl, že neví, jaký je motiv vraždy, ale poznamenal, že tento zločin bude mít politické důsledky, protože byl zavražděn politik.

„Poskytneme veškerou možnou pomoc a podporu vyšetřování, aby byl pachatel odhalen“, řekl Dačić.

Hrozí eskalace násilí

Občanská iniciativa Srbská (OS Srbská) požaduje "okamžitou reakci mezinárodních orgánů při hledání pachatele a odhalení motivů tohoto odporného zločinu a postavení pachatele před soud, aby se něco takového už nikdy nestalo." OS Srbská uvádí, že v případě, když nebude následovat adekvátní reakce a pachatelé nebudou vypátráni, dojde k "nebezpečné destabilizaci situace s možností další eskalace násilí". Je povinností mezinárodního společenství a jejich mise uplatnění práva a pořádku“, píše se v prohlášení této iniciativy.

Dimitrije Janićijević (35) byl pohřben v pátek v Kosovské Mitrovici.

- - - - -

Zdroje: www.vesti-online.com  a www.rts.rs/page/

překlad vd