Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 578 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
CIA o Srbsku v roce 1993: Sankce nepostihují místní obyvatelstvo dostatečně! Tisk Email

Neděle, 27. října 2013



Nedávno odtajněné materiály CIA vztahující se k období rozbíjení Jugoslávie jsou poučným čtením o uplatňování technologie nadvlády americké supervelmoci.

„Srbští spotřebitelé kvůli sankcím reptají a vydělávají čím dál tím méně, ale neexistují náznaky, že se hranice trpělivosti blíží. Sankce urychlily spirálu úpadku srbské ekonomiky, ale stále nevyvolávají dostatečné trápení místního obyvatelstvu, aby vypukla exploze protirežimní nálady.“

Takto viděli v roce 1993 situaci v Srbsku analytici CIA. V dokumentu vzniklém v únoru téhož roku, který nedávno pozbyl označení tajné, se analyzuje účinek mezinárodního embarga a přínos k destabilizaci a boření režimu Slobodana Miloševiće. Tón zprávy je stejný jako v dalších dokumentech zmiňujících sankce v Srbsku – ekonomika je v úpadku, Srbové žijí čím dál tím ve větší chudobě, ale díky černé burze, penězům z diaspory a zásobování jídlem z venkova přežívají.

„Zdá se, že zásoby budou dostačující, aby se „překonala“ zima, a Miloševićův režim očekává, že sankce budou zrušeny dříve, než rezervy pevné valuty, jídla, paliva a tolerance národa budou vyčerpány“ píše se ve zprávě s nadpisem „Srbsko: bojující se sankcemi“. „Režim si uvědomuje, že opatření, která podniká kvůli embargu, srbské ekonomice způsobí trvalou škodu, ale přijímá to jako cenu za splnění svých vojenských a politických cílů.“ hodnotí CIA.

Detailně se popisuje dopad sankcí na hospodářství a průmysl, uvádějí se ztráty největších závodů, jako jsou „Zastava“ a „Zmaj“, počet propuštěných pracovníků, pokles výdělků a pokles HDP. Citují se prohlášení představitelů v Bělehradě, kteří uvádějí dokonce 40 % menší úrodu obilí kvůli letnímu suchu a nedostatku dieselové nafty. Ve zprávě z února 1995 analytici CIA předpokládají, že Srbsku se ani po zrušení sankcí neblýská na lepší časy, neboť nebude mít přístup k mezinárodním finančním institucím jako je MMF a Světová banka.

„Srbská ekonomika je tak zasažena, že pravděpodobně klesla na úroveň albánské,“ uzavírají američtí zpravodajové.

„Soukromá sféra se sice pod sankcemi zvětšila, ale je to hlavně díky expanzi šedého a černého trhu, většinu těchto aktivit řídí kriminální skupiny a bude těžké je kontrolovat, až sankce budou zrušeny.“

„Srbové jsou zvyklí na občasné nedostatky, dlouhé fronty v obchodech, studené domovy během zimy a restrikce energie“, dodávají američtí zpravodajové. „Současně však několik faktorů Srbům pomáhá vydržet. Dle našich odhadů přibližně dvě miliardy dolarů v pevné měně se nacházejí v soukromých rukách. Množství peněz, které přichází od příbuzných a pracovníků ze zahraničí, dosahuje kolem dalších dvou miliard dolarů. Ti, kdo mají pevnou měnu v hotovosti, nemají problém si na černém trhu koupit zboží, které v prodejnách není. Historická vazba na vesnice mnoha Srbům také zajišťuje zásobování potravinami.“

Odborníci CIA dále předpokládají, že během dalších tři měsíců (od února 1993) embargo dodatečně vyčerpá srbskou ekonomiku, ale životní standard přesto neklesne pod meze tolerance.

„Pouze pevné odhodlání Západu zavést přísnější sankce, včetně zmrazení peněz na soukromých účtech v zahraničí a trestání těch, kteří porušují embargo, může donutit Bělehrad k výraznějším politickým ústupům,“ uvádí se ve zprávě.

 

Zdroj: http://www.nspm.rs/ překlad VH

Poznámka: od začátku listopadu nás najdete také na adrese www.kosovoonline.net