Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 605 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Poslední prištinští Židé bez vlastnických práv Tisk Email

Pondělí, 9. září 2013



Tři domy v centru Prištiny, které patřily zesnulé Saře Konforti, byly v roce 2011 zničeny a na jejich místě bylo zřízeno parkoviště. Její syn Nisim, který žije v Izraeli, podal žalobu na kosovskou vládu a dva roky čeká na odpověď.

V těchto domech žili Asher Salomon a jeho manželka Sarah Konforti do roku 1944, kdy Němci zastřelili Solomona a tehdejší albánské okresní úřady deportovali a Saru a její tři děti do Albánie. Po válce byly domy znárodněny a jejich vlastnictví přešlo na Magistrát města Prištiny.

Sara zahájila soudní proces, po kterém nemovitosti byly jednou vráceny a pak znovu odejmuty, a po její další žalobě nebyl soud nikdy oficiálně ukončen.

"Domy byly zabaveny a nikdy jí nebyly vráceny. Soudní řízení bylo vedeno v roce 1957, kdy matka onemocněla. Tento proces nebyl nikdy dokončen a zůstal otevřen," říká Konforti.

Její syn z druhého manželství a dědic Nisim Konforti odešel těsně před bombardováním i se svojí rodinou do Izraele, a otázka dědictví a znárodněného majetku po zesnulé Saře zůstala nevyřešena.

Nasim Konfortie podle svých slov roce 2009 oficiálně informoval obec Prištinu, že domy mají majitele že i nadále zůstávají v režimu neukončeného soudního procesu. Na to obdržel odpověď, že řešení této kauzy má na starosti prištinský městský soud.

"Domy jsou stále ve vlastnictví obce, byly zabaveny a dány obci. Požaduji vrácení oněch domů po mé matce, a chci dokázat, že jsem její syn," říká Konfortis.

Nicméně, městské úřady v roce 2011 schválily demolici všech tří domů, které stály v centru Prištiny na někdejší Vidovdanské ulici, nynější ulici Agima Ramadaniho a na jejich místě schválily výstavbu parkoviště. Konforti uvedl, že se to stalo dva dny před jeho oznámeným příjezdem, aby obnovil soudní proces. Ve stejné době byly na židovském hřbitově v Prištině, na kterém je pohřbena i jeho matka, poničeny náhrobky kresbami hákovitých křížů.

Konforti okamžitě podal žalobu u prištinského Městského soudu proti Republice Kosovo, proti vládě Republiky Kosovo a městskému zastupitelstvu v Prištině, ale ani po dvou letech neobdržel odpověď, i když lhůta pro oznámení o zahájení procesu činí šest měsíců.

"V dohodě o ochraně kulturních památek s píše, že budou zachovány i všechny domy, které zůstaly po holocaustu, ale v témže roce byly domy zbourány. Dva roky před tím jsem se obrátil na Magistrát města Prištiny a v roce 2011 jsem podal u Městskému soudu žalobu, který mě měl do šesti měsíců dát odpověď. Do dnešního dne ale od nich nemám žádnou odpověď.

Konforti poukazuje na to, že o svém případu informoval americkou ambasádu v Prištině a misi EULEX, stejně jako mnoho dalších organizací, ale dosud mu při řešení jeho případu nebyla poskytnuta žádná pomoc a je neustále odkazován z adresy na adresu.

Snažili jsme se u mise Eulex získat nějaké další informace a neoficiálně jsme se dozvěděli, že jsou s kauzou sice seznámeni ale nemohu ji řešit, dokud od pana Konfortie nedostanou všechny dokumenty, na základě kterých pak mohou určit, zda je řešení tohoto případu v jejich jurisdikci.

Nisim Konforti, jak nám řekl, zahájil ještě jeden proces v Novem Pazaru za navrácení druhé část majetku své matky a strýce, kterého v tomto městě v 1943 zavraždili ballisti1/ a jeho majetek usurpovali.

 

Zdroj: http://www.radiokim.net/vesti/poslednji-pristinski-jevreji-bez-prava-na-imovinu.html

překlad vh

 

 

1/ ballisti – nacionální albánští bojovníci, kteří kolaborovali s italskými a německými okupanty a vyvražďovali Srby, Cikány a Židy a kradli majetek svých obětí. Dnes jsou vydáváni za bojovníky proti komunismu a proti monarchii (viz např. heslo ve Wikipedii).